Klausk gydytojo. Psoriazė

Sergate žvyneline ir norite dėl šios odos ligos pasikonsultuoti su mediku? 

img_1644

 

Rašykite mums ir sulauksite atsakymo iš VUL Santariškių klinikų Dermatovenerologijos centro gydytojos dermatovenerologės TATJANOS KARMAZIENĖS.

Atsakymą į Jus dominantį klausimą rasite šiame interneto tinklalapyje.

Prieš rašydami savo klausimą, perskaitykite jau anksčiau atsiųstus kitų pacientų klausimus, gal tarp jų jau yra ir Jus dominantis klausimas, į kurį jau atsakyta. 

Jūsų klausimas






Atsakymai

  • Klausimas:

    Sveiki, koks gydymas taikomas esant nagų psoriazei. Metotreksato pacientas vartoti negali dėl kepenų pakitimų.

    Atsakymas:

    Šiuo metu pakankamai efektyvaus nagų psoriazės gydymo nėra, todėl pagrindinis taikomo gydymo tikslas yra pagerinti nagų plokštelių funkciją ir išvaizdą. Pirmiausia svarbu atmesti grybelinę infekciją, kuri dažnai yra labai panaši į psoriatinius nagų pokyčius, o dar dažniau pasireiškia kartu su šia liga. Nustačius nagų grybelį, skiriami priešgrybeliniai medikamentai.

    Svarbi ir kasdienė žvyneline sergančiųjų nagų priežiūra: vengiant traumų, kurios sukelia dar didesnius pakitimus, tiek kojų, tiek rankų nagai turi būti trumpai kerpami. Naudokite drėkinančius kremus nagų plokštelėms ir apynagėms tepti. Dėvėkite patogią avalynę, atliekant tam tikrus darbus – pirštines, tvarkant nagus nenaudokite aštrių daiktų, traumuojančių nagų plokšteles. 

    Nagų psoriazės gydymas yra sudėtingas ir ilgai trunkantis procesas, kadangi tepami vaistai sunkiai praeina pro nago plokštelę ir pasiekia ponaginius audinius. Atminkite, jog nagai auga labai lėtai, dėl to laukiamas rezultatas gali būti matomas net po metų ir daugiau, taigi, gydymas reikalauja nemažai kantrybės. Nagų psoriazės gydymui, kaip ir odos bėrimams, taikomi vietiniai medikamentai, tokie kaip gliukokortikosteroidai (tepami arba leidžiami po nagu), kalcipotriolio preparatai. Jei nagai yra sustorėję, pirmiausiai skirtini juos „ploninantys” šlapalo, salicilo rūgšties preparatai (keratolitikai). Vietinio poveikio steroidai, kalcipotriolis naudojami įtrinant juos į apynages bei nagų plokšteles. Steroidų ponaginės injekcijos nėra atliekamos rutiniškai, yra skausmingos ir ne visada efektyvios. Gali būti taikoma vietinė fototerapija bei lazerinis gydymas. Sisteminis gydymas (dažniausiai naudojamas Jūsų minėtas metotreksatas ar biologiniai vaistai) skiriamas, kai pacientas gali juos naudoti, kai kartu su nagų pokyčiais yra sunki odos/sąnarių būklė ir/ar prieš tai taikytas gydymas buvo neveiksmingas.

  • Klausimas:

    Kai kurie gydytojai teigia, kad žvynelinę galima suvaldyti (sumažinti) pasirinkus tinkamą savo organizmui maistą pagal maisto netoleravimo testą?

    Atsakymas:

    Taisyklinga mityba neabejotinai labai svarbi žvynelinės simptomų mažinimui. Maisto netoleravimo testo nauda nėra patvirtinta moksliniais tyrimais, todėl rekomenduoju laikytis gerai žinomų sveiko gyvenimo būdo taisyklių. Taip pat labai svarbu atsisakyti žalingų įpročių: nerūkyti bei nepiktnaudžiauti alkoholiu.  

    Kalbant apie maisto produktus, galinčius sumažinti žvynelinės simptomus, asmenys, sergantys šia liga, turėtų vartoti daugiau omega-3 riebalų rūgščių turinčių produktų (žuvų taukų, linų sėmenų aliejaus, žuvies) ir mažiau arachido rūgšties turinčių produktų (mėsos, kiaušinių). Taip pat pastebėtas teigiamas begliutenės dietos efektas, todėl vengtinas kviečių, rugių, avižų bei miežių vartojimas. Rekomenduojama daugiau vartoti daržovių ir vaisių, maisto produktų, turinčių seleno, vitaminų C, E ir D. 

  • Klausimas:

    Kur galima kreiptis Klaipėdoje?

    Atsakymas:

    Klaipėdoje dirba daug puikių gydytojų dermatovenerologų. Pirmiausiai šeimos gydytojas turėtų nukreipti Jus pas dermatologą ambulatoriniam gydymui. Jei žvynelinė yra sunkesnės eigos ir vietiniai medikamentai nepakankamai efektyvūs, rekomenduotina fototerapija, fotochemoterapija arba sisteminis gydymas Dienos stacionaro arba stacionaro (Klaipėdos universitetinėje ar Respublikinėje ligoninėje) sąlygomis. Esant labai sunkiai ligos eigai, pacientai nukreipiami į Kauno arba Vilniaus universitetines ligonines, kuriose, gydytojų konsiliumui pritarus, skiriamas gydymas biologiniais vaistais.

  • Klausimas:

    Kaip sergant psoriaze pavėlinti tokias lydinčias ligas kaip artritas, sąnarių skausmas?

    Atsakymas:

    Deja, veiksmingų priemonių, galinčių užkirsti kelią psoriazinio artrito atsiradimui, nėra. Juo suserga maždaug 30 proc. pacientų. Įdomu, jog kartais sąnarių skausmas yra pirmasis žvynelinės simptomas, pasireiškiantis dar net neatsiradus bėrimams odoje.

  • Klausimas:

    Kaip sergant psoriaze saugiai mėgautis saule, kuri mažina ligos simptomus?

    Atsakymas:

    Nors daugeliu atveju ultravioletiniai spinduliai odos būklę ženkliai pagerina, buvimas saulėje turi būti saikingas, kadangi stipriai nudegus gali ne tik išryškėti esami bėrimai, bet ir atsirasti naujų. Be to, ultravioletiniai spinduliai sukelia odos onkologinius susirgimus, taip pat vis daugėja saulės sukeltų alerginių reakcijų atvejų, todėl mėgautis saule patartina tik „saugiomis“ valandomis (pavojingiausias laikas - nuo 10 iki 15 val.) ir naudojant apsaugines priemones (kremą nuo saulės su 30-50 SPF indeksu).

  • Klausimas:

    Sergu aš, susirgo ir mano sūnus. Dukros liga kol kas nepalietė. Ar įmanoma kaip nors užbėgti jai už akių?

    Atsakymas:

    Kaip ir minėjau viename iš atsakymų, dažnai susirgimui žvyneline (psoriaze) įtakos turi genetiniai veiksniai. Tikimybė, kad vaikas susirgs šia liga, jei ji diagnozuota abiems tėvams, siekia apie 40 procentų, tuo tarpu sergant vienam iš tėvų, paveldimumo rizika yra žymiai mažesnė, apie 10 proc.

    Retai, tačiau pasitaiko atvejų, kuomet žvyneline serga ir seneliai, ir tėvai, ir vaikai. Kita vertus, kartais liga pasireiškia tik ketvirtos ar penktos kartos atstovams.

    Deja, jokių priemonių, kuriomis būtų galima sumažinti paveldimumo galimybę, nėra. 

  • Klausimas:

    Ar šviesos terapijos UVB ir UVA neprovokuoja onkologinės ligos - melanomos, kitų vėžio formų?

    Atsakymas:

    Visiškai teisingai, viena iš šių gydymo metodų komplikacijų yra odos onkologiniai susirgimai. Todėl fototerapija turi būti skiriama gydytojo, parenkama individualiai, atsižvelgiant į odos tipą bei pažeidimą, jos procedūrų trukmė ir intensyvumas turi būti tiksliai apskaičiuoti, o skaičius - saikingas. Visa tai leidžia išvengti galimų šalutinių reakcijų. Be to, siaurabangė UVB 311 nm fototerapija dėl išskiriamų vieno ilgio spindulių yra saugesnė už kitų rūšių fototerapijas, natūralią saulės šviesą bei soliariumą.

  • Klausimas:

    Braška kaulai. Daktarai sako, kad čia psoriazinis artritas. Norėčiau paklausti, ar yra kokia veiksminga pagalba?

    Atsakymas:

    Psoriazinis artritas – žvynelinės forma, kuria serga maždaug 30 proc. pacientų. Kaip ir kitomis žvynelinės formomis, juo sergama visą gyvenimą. Sąnarių pažeidimas yra negrįžtamas, todėl būtina laiku taikyti tinkamą gydymą, stabdantį ligos progresavimą. Vienasveiksmingų gydymo būdų yra sisteminio vaisto metotreksato vartojimas, kurio metu sustabdomas sąnarių pažeidimas, sumažėja jų skausmai. Šio vaisto netoleravimo/neveiksmingumo atveju skirtini biologiniai vaistai, kurie kiekvienam pacientui parenkami individualiai.

  • Klausimas:

    Niekam ne paslaptis, jog stresas yra visų šiuolaikinių žmonių palydovas. Kaip į stresą reaguoja psoriazė?

    Atsakymas:

    Jau seniai įrodyta, jog stresas, įtampa ir nerimas yra vieni svarbiausių žvynelinę arba jos paūmėjimus provokuojančių veiksnių. Žinoma, kad stresas tiesiogiai veikia žvynelinę, o žvynelinė – stresą. Taip susidaro užburtas ratas, kurį be galo sunku sustabdyti. Kartais streso priežastimi gali tapti pats gydymosi procesas, išlaidos vaistams ir kitiems gydymosi metodams. 

  • Klausimas:

    Stengiuosi maitintis sveikai, sportuoti, tačiau ypač kai laikausi griežto režimo, dietos - psoriazė paūmėja. Kaip tai suprasti?

    Atsakymas:

    Itin griežtas savęs suvaržymas, priverstinė veikla bei dieta, kaip ir minėta Jūsų atveju, sukelia savotišką stresą, galintį provokuoti ligą. Todėl itin svarbu nepersistengti ir vengti organizmą alinančių ir stresą sukeliančių veiklų.

  • Klausimas:

    Atostogų metu, paprastai pietų šalyse, prie jūros, psoriazė nyksta. Tačiau blogi įpročiai, provokuojantys ligą, nesikeičia. Rūkau ir pasilinksminam iki vėlumos, nemažai ir fizinio nuovargio. Kaip tai paaiškinti?

    Atsakymas:

    Nepaisant to, kad alkoholis bei rūkymas yra vieni pagrindinių žvynelinę provokuojančių veiksnių, atostogų metu, ypač pakeitus aplinką ir išvažiavus svetur, organizmas atsipalaiduoja, dingsta stresas, be to, ypač padeda saulės vonios bei maudynės sūriame vandenyje.

  • Klausimas:

    Kokie yra žvynelinę provokuojantys veiksniai?

    Atsakymas:

    Žynelinę gali išprovokuoti daugybė veiksnių, dažniausi jų: ūminės ir lėtinės infekcijos (ypač tonzilitas, gripas, užsikrėtimas ŽIV, hepatitais), stresas, metaboliniai susirgimai (nutukimas, cukrinis diabetas), alkoholio vartojimas, rūkymas, traumos, įvairūs kontaktiniai dirgikliai, medikamentai (dažnai arterinės hipertenzijos gydymui skiriami vaistai) ir kt. 

  • Klausimas:

    Ar gali psoriazę (žvynelinę) išprovokuoti Herpes virusas? Pastebėjau, kad dažnai Herpes yra psoriazės protrūkio pranašas.

    Atsakymas:

    Tikrai taip, kaip ir kiti infekciniai susirgimai, herpes virusas gali išprovokuoti žvynelinės paūmėjimus.

  • Klausimas:

    Kokie faktoriai pranašauja artėjantį žvynelinės paūmėjimą?

    Atsakymas:

    Žvynelinė kiekvienam pacientui pasireiškia individualiai, tad skiriasi ir paūmėjimą pranašaujantys faktoriai: vieniems tai gali būti ūmi viršutinių kvėpavimo takų infekcija (pavydžiui, tonzilitas, sinusitas), kitiems - stresinė situacija ar alkoholio vartojimas.

    Dalis pacientų, jau anksčiau susidūrę su žvynelinę provokuojančiomis aplinkybėmis, pastebėję jas morališkai pasiruošia ligos paūmėjimui, tuo tarpu kiti apie jį net nenutuokia.

  • Klausimas:

    Kaip išvengti psoriazės paūmėjimų? Ar galima juos kaip nors valdyti?

    Atsakymas:

    Pirmiausia rekomenduotina vengti ligą provokuojančių veiksnių: infekcinių susirgimų, žalingų įpročių bei stresinių situacijų, kadangi ligos progresavimas yra tiesiogiai susijęs su asmens emocine būkle. Patartina sveikai maitintis, sportuoti, atsikratyti antsvorio, gydyti gretutinius susirgimus (cukrinį diabetą, arterinę hipertenziją ir kt.), kurių kontrolė itin palankiai veikia žvynelinės eigą. Taip pat žvynelinės paūmėjimų suvaldymui labai svarbi taisyklinga odos priežiūra – reguliarus emolientų, atkuriančių odos barjerinę funkciją, naudojimas. Kasdien juos naudojant ženkliai pailgėja ligos remisijų laikotarpis, be to, sumažėja varginantis odos sausumas bei niežėjimas. 

  • Klausimas:

    Ar būtina sūnų (6 m.) vesti pas gydytoją dermatologą, jei liga pasireiškia labai retai ir nežymiai, o vasarą visai praeina?

    Atsakymas:

    Jeigu iki šiol nesikonsultavote su gydytoju dermatologu, apžiūra yra būtina, kadangi svarbu įsitikinti, kad tai tikrai žvynelinė, be to, paskirti būtent vaikui tinkamą gydymą. Taip pat konsultacijos metu gydytojas paaiškins, kaip reikia prižiūrėti sergančią sūnaus odą, apie ligą provokuojančius veiksnius bei kaip elgtis žvynelinei paūmėjus.

  • Klausimas:

    Sergu psoriaze, kartu su vyru ketiname susilaukti vaikų. Ar mano liga yra paveldima? Ar įmanoma kaip nors neperduoti ligos savo palikuonims?

    Atsakymas:

    Dažnai susirgimui žvyneline (psoriaze) įtakos turi genetiniai veiksniai. Tikimybė, kad vaikas susirgs šia liga, jei ji diagnozuota abiems tėvams, siekia apie 40 procentų, tuo tarpu sergant vienam iš tėvų, paveldimumo rizika yra žymiai mažesnė, apie 10 proc.

    Retai, tačiau pasitaiko atvejų, kai žvyneline serga ir seneliai, ir tėvai, ir vaikai. Kita vertus, kartais liga pasireiškia tik ketvirtos ar penktos kartos atstovams. Deja, jokių priemonių, kuriomis galima būtų sumažinti paveldimumo galimybę, nėra.