Įveikti žvynelinę per žinias ir mokymus

Žvynelinė arba psoriazė yra smarkiai paplitusi lėtinė, neužkrečiama odos liga, dažnai atsirandanti be aiškios priežasties ir sunkiai pasiduodanti gydymui. Psoriazė paveikia įvairaus amžiaus ir lyties žmones visame pasaulyje. Skaičiuojama, kad psoriazės paplitimas skirtingose šalyse svyruoja nuo 0,09 proc. iki 11,43 proc. populiacijos. Todėl psoriazė yra rimta sveikatos problema, nuo kurios kenčia mažiausiai 100 milijonų žmonių visame pasaulyje. Psoriazė turi daugybę simptomų, ligą provokuojančių veiksnių ir gretutinių ligų, įskaitant artritą, širdies ir kraujagyslių ligas, metabolinį sindromą, uždegimines žarnyno ligas ir depresiją. Didžiausią įtaką ši liga turi sergančiojo gyvenimo kokybei ir psichologinei būklei.

Patvirtinta rezoliucija

Tarptautinė psoriazės asociacijų federacija (IFPA) nuo 2008 metų siekia atkreipti Pasaulio sveikatos organizacijos dėmesį į chronišką, linkusią nuolat atsinaujinti odos ligą. 2014 metais 67- ojoje Pasaulio sveikatos asamblėjoje patvirtinta rezoliucija, dėl kurios atsirado daugiau galimybių skleisti žinią apie psoriazės prigimtį, mažinti sergančiųjų socialinę atskirtį, diskriminaciją, gerinti psichologinę aplinką, aiškiai pabrėžiant, jog ši odos liga yra neužkrečiama ir nepavojinga aplinkiniams.

Pasaulio sveikatos organizacija 2016 metais paskelbė Tarptautinį raportą psoriazės tema, kuriame tarptautinė bendruomenė raginama nedelsiant imtis veiksmų, gerinant visuotinį supratimą apie šią ligą.  Šiais metais Tarptautinė psoriazės asociacijų federacija kartu su farmacijos kompanija „Novartis“ ir kitomis farmacijos įmonėmis organizavo diskusiją, kurios metu buvo bandoma išsiaiškinti, kaip įgyvendinti rezoliuciją dėl psoriazės. Keletas temų, kurios turi atsirasti sveikatos politikos darbotvarkėje.

Būtinos papildomos žinios ir mokymai apie psoriazę sveikatos priežiūros paslaugų tiekėjams

Tikriausiai niekam ne paslaptis, kad ne kiekvienas šeimos gydytojas kompetentingas atskirti lašinę ūminę psoriazę nuo kitos odos ligos. Paprastai kalbant, dažniausiai šeimos daktaras susidūręs su psoriaze apsiriboja dermatologo paskirtų vaistų išrašymu. Todėl ypač svarbu, jog pirminės sveikatos priežiūros įstaigose dirbantys medikai įgytų pakankamai žinių ir patirties, taip pat turėtų savo specialistų, įskaitant dermatologus, reumatologus, psichologus ratą, kurie savo žiniomis galėtų geriausiai padėti sergantiems psoriaze.

Reikalingi mokymai ir parama sergantiems psoriaze

„Prigimtinė gydomoji jėga, slypinti kiekviename iš mūsų, yra giliausias sveikatos šaltinis”, – prieš beveik pustrečio tūkstančio metų sakė žinomiausias graikų gydytojas Hipokratas. Tačiau jei žmogus nejaučia pasitikėjimo savimi, yra stigmatizuojamas, diskriminuojamas, kenčia nuo psichologinių problemų – prigimtinė gydomoji galia neveikia. Todėl pacientai ir jų šeimos turėtų padėti kurti ir skatinti organizacijas, kurios gali suteikti paramą ir mokymus, kaip valdyti ligą. Tokių organizacijų ir jų bendruomenių egzistavimas pasiteisino visose šalyse. Šios organizacijos turėtų šviesti, konsultuoti ir kurti specialias programas, mokančias gyventi su psoriaze.

Būtini įstatymai gerinantys galimybes gauti medicinines paslaugas ir gydymą

Svarbus vaidmuo tenka ir sveikatos sistemos politikos formuotojams. Politikai turi nedelsdami inicijuoti įstatymus, lengvinančius paslaugų ir gydymo prieinamumą psoriaze sergantiems žmonėms. Visos PSO šalys narės turi įgyvendinti rezoliuciją, suderinant ją su nacionaliniais įstatymais ir teisės aktais. Tam gali prireikti didelių visų suinteresuotų pusių Vyriausybės, medicinos specialistų ir nacionalinės psoriazės asociacijos pastangų. Tačiau tik dirbdami kartu medikai, pacientų organizacijos, politikai, sergantieji ir jų artimieji galime kurti pokyčius. Norėtume paskatinti ir Jus perskaityti PSO Tarptautinį raportą psoriazei ir sužinoti daugiau apie tai kaip galėtumėte prisidėti prie pokyčių bendruomenėje.