Žvynelinė arba psoriazė – viena dažniausių odos ligų, kuria serga maždaug 3-4 proc. pasaulio gyventojų – virš 125 mln. žmonių. Lietuvoje ši liga paplitusi daugiau nei tarp 120 tūkst. gyventojų.
Svarbiausi faktai apie žvynelinę:
- Tai lėtinė, uždegiminė, nenuspėjamos eigos, nuolat pasikartojanti sisteminė liga, kuri dažniausiai pasireiškia odos pažeidimais.
- Šia liga gali sirgti bet kokio amžiaus žmonės, tačiau ji gerokai dažnesnė tarp suaugusiųjų nei vaikų. Žvynelinė vienodai paplitusi tiek tarp vyrų, tiek tarp moterų ir sergama ja visame pasaulyje, ypač labiausiai nuo pusiaujo nutolusiose šalyse.
- Vis dar nėra žinomos tikslios žvynelinės susirgimo priežastys. Tai autoimuninė liga, tačiau tikslus autoantigenas iki šiol nėra nustatytas.
- Susirgimo atsiradimui įtakos turi genetiniai veiksniai: tikimybė, kad vaikas susirgs žvyneline, jei ji diagnozuota abiem tėvams, siekia apie 40 procentų. Kartais liga pasireiškia tik ketvirtos ar penktos kartos asmenims.
- Žvynelinę gali išprovokuoti daugybė aplinkos veiksnių, dažniausi jų: ūminės ir lėtinės infekcijos (ypač dažnai pasireiškia po tonzilito, gripo, užsikrėtus ŽIV, hepatitais), stresas, metaboliniai susirgimai (nutukimas, cukrinis diabetas), alkoholio vartojimas, rūkymas, įvairūs kontaktiniai dirgikliai, medikamentai (dažnai arterinės hipertenzijos gydymui skiriami vaistai) ir kt.
- Žvynelinei būdinga banguojanti eiga, kai kuriuo laikotarpiu ji gali „atsitraukti“, o po to vėl „sugrįžti“. Liga dažnai paūmėja šaltuoju metų laiku, o aprimsta vasarą (odą veikiant ultravioletiniams spinduliams), tačiau ja, nors ir lengvesne forma, serga ir saulėtose Viduržemio jūros šalyse gyvenantys žmonės.
- Sveikos odos ląstelės atsinaujina kas 28-30 dienų. Sergant žvyneline – kelis kartus greičiau (kas 3-6 dienas), todėl pažeistuose plotuose susidaro ląstelių sankaupos – ligai būdingi sidabrinės spalvos žvynai.
- Yra daugybė žvynelinei būdingų simptomų, kurie priklauso nuo ligos eigos, sunkumo bei formos. Vieniems asmenims ji gali būti vos pastebima, kiti dėl sunkios eigos gydomi net stacionare.
- Maždaug trečdaliui sergančiųjų žvyneline yra pažeidžiami ir sąnariai (diagnozuojamas psoriazinis artritas), tačiau tai nėra ligos komplikacija.
- Ši liga turi didžiulę įtaką pacientų kasdieniam gyvenimui, darbingumui bei psichologinei būklei.
- Žvynelinė neišgydoma, ja sergama visą gyvenimą, tačiau tinkamai naudojant paskirtą gydymą yra žymiai pagerinama ne tik odos, nagų, sąnarių būklė, bet ir paciento gyvenimo kokybę.
- Žvynelinė gydoma įvairiais būdais, kurie kiekvienam sergančiajam parenkami ir skiriami individualiai. Nėra vieno gydymo metodo, tinkančio visiems, vis tik geriausi rezultatai pasiekiami naudojant kompleksinį ir ilgalaikį gydymą.
- Psichologinė pusiausvyra, artimųjų supratimas ir palaikymas, tolerantiška visuomenė bei pacientų mokymas susigyventi su liga yra be galo svarbūs gydymo procese.
Šis susirgimas neaplenkia genijų, garsenybių, politikų ar menininkų. Žinoma, kad žvynelinė buvo diagnozuota diktatoriui Josifui Stalinui, rašytojui Vladimirui Nobokovui, aktoriui Jasonui Donovanui, politikui, rašytojui, išradėjui bei mokslininkui Benjaminui Franklinui, prancūzų aktorei Isabelle Caro. Ja serga nemažai ir šiandienos garsenybių: dainininkė Britney Spears, pramogų pasaulio atstovė Kim Kardashian, modelis Cara Delevingne.