Sisteminiai vaistai (geriami arba leidžiami) skiriami vidutinio sunkumo arba sunkiai žvynelinei gydyti, kai yra nepakankamai veiksmingas vietinis gydymas ir fototerapija ar PUVA. Sisteminis gydymas neskiriamas nėščiosioms, žindančioms moterims ir pastoti planuojančioms poroms.
- Metotreksatas
Citostatikas, kuris stabdo nukleorūgščių sintezę ir ląstelių dauginimąsi, jau daugelį metų naudojamas sunkios žvynelinės ir psoriazinio artrito gydymui. Tinkamai skiriant ir vartojant metotreksatą sumažėja odos uždegimas, sąnarių skausmas ir pastebimai pagerėja gyvenimo kokybė. Taip pat vartojant šį medikamentą sumažėja kardiovaskulinių ligų vystymosi rizika. Vis tik metotreksatą vartojantys pacientai turi būti atidžiai stebimi dėl galimų šalutinių poveikių, pavyzdžiui, metotreksatas neigiamai veikia kepenų funkcijas, ypač kartu vartojant alkoholį. Todėl siekiant išvengti galimų šalutinių reakcijų ir laiku jas pastebėti, reguliariai atliekami įvairūs kraujo ir kiti tyrimai.
- Retinoidai (vitamino A derivatai)
Pagrindinis atstovas – acitretinas, pasižymintis daugybe savybių, tarp jų ir uždegimą slopinančiomis. Vartojant acitretiną padidėja jautrumas UV, todėl gydymo metu pacientai turėtų naudoti apsaugines priemones nuo saulės. Vartojant šį vaistą pacientų būklė turi būti atidžiai stebima dėl galimų šalutinių poveikių, tokių kaip cholesterolio kiekio padidėjimo, odos, lūpų ir akių sausumo atsiradimo. Pasireiškus odos ir gleivinių sausumui sergantiesiems būtina naudoti emolientus, lubrikantus ir akių lašus.
- Ciklosporinas
Slopindamas tam tikras imuninės sistemos reakcijas, yra vienas iš veiksmingiausių ir greičiausiai veikiančių preparatų gydant vidutinio sunkumo ir sunkią žvynelinę. Tačiau dėl galimo šalutinio poveikio (inkstų pažeidimo, arterinio kraujospūdžio bei vėžio rizikos padidėjimo) jis rekomenduojamas tik trumpalaikiui žvynelinės gydymui.
- Biologinė terapija
Pradėjo naują erą dermatovenerologijoje. Biologiniai vaistai – medžiagos, molekuliniame lygmenyje blokuojančios specifinius uždegimo citokinus. Biologinė terapija ypač aktuali vidutinio sunkumo ar sunkia žvyneline, psoriaziniu artritu sergantiems pacientams, kuriems kiti gydymo metodai yra nepakankamai veiksmingi, netoleruojami arba negalimi dėl jų sukelto šalutinio poveikio pasireiškimo. Biologiniai vaistai skiriami tik gydytojų konsiliumui pritarus. Ir nors biologiniai preparatai neišgydo žvynelinės, jie veiksmingai sumažina jos simptomus, suvaldo ligos paūmėjimus ir progresavimą, pagerina gyvenimo kokybę. Jie gana gerai toleruojami, ir daugelis jų pastebimai prailgina ligos remisijos laikotarpį. Teigiamas efektas (odos būklė pagerėja daugiau nei 75 proc.) pasireiškia virš 80 proc. pacientų. Taip pat pagerėja nagų būklė, slopinamas sąnarių pažeidimų progresavimas.Pasaulyje žvynelinės gydymui jau sukurta apie 40 biologinių preparatų. Lietuvoje šiuo metu registruoti keturi biologiniai vaistai – etanerceptas, infliksimabas, adalimumabas ir ustekinumabas. Šių vaistų injekcijos į raumenis, po oda ar į veną skiriamos nuo 1-2 kartų per savaitę iki 1 karto į tris mėnesius, priklausomai nuo konkretaus vaisto skyrimo.Biologiniai preparatai gali būti naudojami vieni arba derinami su kitais medikamentais. Gydymas šiais vaistais turi būti ilgalaikis ir nepertraukiamas. Tačiau be teigiamo poveikio ligos eigai, jų vartojimas sukelia ir šalutinių poveikių: kaip ir daugelis kitų tradicinių sisteminių medikamentų, šie vaistai slopina imuninę sistemą, dėl ko gali suaktyvėti infekcinės (ypač viršutinių kvėpavimo takų) ligos, išsivystyti arba atsinaujinti tuberkuliozė, todėl itin svarbi kruopšti pacientų atranka ir patikra ne tik prieš pradedant gydymą, bet ir jo metu.